Times revealed for Northampton Music Festival
Now entering its ninth year, the festival takes place from Friday, June 17 to Sunday, June 19.
As well as stages across the town centre, venues across Northampton will be hosting bands and artists of all genres.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdWhile the main festival takes place on Sunday, there are performances across the town on both the Friday and Saturday.
One of the festival organisers Yoshe Watson said: “I think the biggest challenge we’ve found putting together line ups has just been the vastness of it all - we have a fantastic, strong music scene and that means a lot to choose between and organise.
“I’m really excited by the artists we’re presenting - there are a brilliant range of genres and styles involved and this reflects that great variety that we have available in Northamptonshire.”
The full line-up is as follows:
FRIDAY
THE GOLDEN HORSE
Stephen Mone
Vincent J Rigney
DEPARTMENT OF MEAT AND SOCIAL AFFAIRS
C-Kwence DJ Crew
THE THOMAS BECKETT
James Pitman
Rougue State Circus
NUOVO
TBC
THE LAB
Atlas Belly
Smokey Green Offspring
The Wax Lyrical Sound
THE AUCTIONEERS
Jagged Little Thrills
James Payton
Frankie C
Samuel Jared O’Malley
Dan York
Ashley Kingston
Padding Needed
ROADMENDER
The Baratts – Open Wounds and Windows EP launch
Sisteray
Sarpa Salpa
DJ Steve Facer
---------------
SATURDAY
ST PETERS WALK
13:00 – 13:30 Tim John Brophy
13:40 – 14:10 Amy Claire
14:20 – 14:50 Freddie Taylor
15:00 – 15:30 Duncan Bisatt
15:40 – 16:10 Daniel Knight
ABINGTON STREET
13:00 – 13:30 Stephen Mone
13:40 – 14:10 Paul Strummer
14:20 – 14:50 Robyn Wilson
15:00 – 15:30 Ali Bain
15:40 – 16:10 Vincent J Rigney
16:20 – 16:50 Hazeyjane
17:00 – 17:30 Will Rogers
17:40 – 18:10 Mama Laine
THE LAB
The Bophins
Blood Visions
Huffy
Long Breech
Spring Park
THE CHARLES BRADLAUGH
Howling Owls
Hubcap
THOMAS A BECKETT
Bliss Engine
BIG NOISE
19:00 – 19:30 Michael Kinder
19:45 – 20:15 Jacob Bartoli
20:30 – 21:00 Avebury
21:15 – 22:00 Victoria Rose
THE KING BILLY
Black Rose Society
Tokyo Sex Whale
Vulcan Reign
Padding Needed
The Furious Arcs
Feed Back Aftermath
THE SKATEPARK, BEDFORD ROAD
12:00 – 12:45 – Dubalelle
12:45 – 13:30 – Kagun
13:30 – 14:15 – JJ
14:15 - 15:00 – Savij
15:00 – 15:45 – Sewer’s Idle
15:45 – 16:30 – Normality
16:30 – 18:15 – Aon vs Spektral
18:15 – 19:00 – Padantik B2B The Green Keeper
SATURDAY NIGHT AT DEPARTMENT OF MEAT & SOCIAL AFFAIRS
09:00 – 09:45 – The Skank Wagon
09:45 – 10:30 – The Green Keeper
10:30 – 11:15 – Shakey Jake
11:15 – 12:00 – Haribo
12:00 – 01:00 – Aon (Birthday Set)
01:00 – 01:45 – Jack Panic
01:45 – 02:30 – Gorgeous George
02:30 – 03:15 – LSkinz B2B Chesnik
03:15 – 04:00 – R3flux
04:00 – 05:00 – SlumberJack
NUOVO
TBC
SIR PICKERING PHIPPS
Scott Walters
Daniel Knight
Amii Dawes
----------------
SUNDAY
MARKET SQUARE
12:00 – 12.45 Jamie Benkert
13.00 – 13.45 Charlotte Carpenter
14.00 – 14.50 Mystic Crew
15:05 – 15:20 Leo Robinson (15 min teaser set)
15:35 – 16:25 VHS Pirates
16:40 – 17:30 King’s Gambit
17:45 – 18:35 Skatoons
18:50 – 19:45 ReproJam Squad
20:00 – 21:00 Greg Coulson
EASTGATE
13:30 – 14:10 - Lucky Shivers
14:25 – 15:05 - Ivory Yardsale
15:20 – 16:00 - Future Love
16:15 – 16:55 - O’Mahon
17:10 – 17:50 - Big Evil Grin
18:15 – 18:55 - Fox Chapel
19:10 – 20:00 - An Army of Lights
ALL SAINTS
13.15 – 13.45 Yellow Dog Blues Band
14.00 – 14.30 Jono & The Uke Dealers
14.45 – 15.15 Emily Faye
15.30 – 16.00 Tom Rose And The Heathen Orchestra
16.15 – 16.45 The Deportees
17.00 – 17.30 Stevie Jones and The Wildfires
JAZZ STAGE
13:00 - 13.45pm: Tad Newton’s Jazz Friends
14:00 - 14.45pm: Daniel Wyllie
15:00 - 15.45pm: Ginger Pig Band
16:00 - 16.45pm: Lost Latinos
17:00 - 17.45pm: Richard Baker Quintet
18:00 – 18:45pm: Jazz Colossus
CLASSICAL STAGE
13.45pm – 14.15pmMadrigalis (30 minutes
14.30pm – 15.15pmNorthampton Concert Orchestra (45 minutes)
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide Ad15.30pm – 16.00pmRoyal and Derngate Community Choir (30 minutes)
16.15pm – 16.45pmGraham Roberts (30 minutes)
17.00pm – 17.45pmNorthampton Male Voice Choir (45 minutes)
18.00pm -Northampton Gilbert and Sullivan Society
ABINGTON STREET
13:00 – 13:30
13:40 – 14:10 Amii Dawes
14:20 – 14:50 Lew Bear
15:00 – 15:30 KRAB
15:40 – 16:10 Velvet Engine
16:20 – 16:50 Jordan Mackampa
17:00 – 17:30 Carly Loasby
17:40 – 18:10 Dr X
HIP HOP STAGE - DEPARTMENT OF MEAT AND SOCIAL AFFAIRS
HarQ
Leo Robinson
Audio Narx
Serena Leonne
Jkaz
The Drunken Mandem
Karl Phillips
METAL STAGE - THE BLACK PRINCE
Stormbringer
Full Contact
Torch The Witness
Stonepit Drive
Thrones
From Eden to Exile
Project: Mothra
UNIVERSITY STAGE
13:00 Jenny Beckwith and Luke Civil
13:30 No Idea
14:00 Faye Clements
14:30 Freemantle
15:00Spectrum
15:30 Kalashnikult
16:00 Jen Dobson
16:30 The Black Pot Blues Band
17:10 The Other Band
17:50 Woodside
18:30 Cigarettes and Saints
FOLK STAGE - BAR HYGGE
The Vincent Vega Band
Rosetta Fire
Irene Rae
Kenneth J Nash
Green Leaves Down
ROCK DOUBLE ALL DAYER - THE KING BILLY
Black Iron Priest
The Lastof Us
Stereo Skull
The Bophins
These Strange Explosions